Jún - tenké črevo
Slabosť tenkého čreva sa prejavuje napríklad zažívacími problémami, bolesťami chrbtice, plochými nohami, pliesňovitostou, ktorú podporuje hlavne biely cukor a sladkosti plesne vaginálne, nechtové, medzi prstami, atď
Tenké črevo je vstupnou bránou pre výživné látky pre organizmus a tak napríklad nedostatok vstrebaného horčíka sa prejaví kŕčovitosť (napr. v lýtkach).
Jeho horná časť - dvanástnik je reflexne aj väzivova (Treitzov väz) veľmi úzko prepojená s bedrovou chrbticou a akákoľvek nepohoda v jednom organe sa okamžite prejaví aj na tom druhom. Typickým príkladom sú bolesti v chrbte po častom pití kávy s mliekom. Alebo zažívacie problémy pri stuhnutéj bedrovej chrbticou.
Najväčší nepriaznivý vplyv má však na tenké črevo stres. Jeho prítomnosť, "stiahnutie brucha", poznáme podľa plytkého dýchania (neschopnosťou sa nadýchnuť do brucha). Preto základným opatrením je naučiť sa dýchať tak aby sa brucho pri nádychu zväčšilo (pohyb bránice smerom dole).
Tenkému črevu prospieva ohľaduplné stravovania; nejesť neskoro večer (ideálne je po 17:00 hodine už nejesť. Keď sa neje už po 15:00 je to vynikajúci a rýchly spôsob chudnutia a nemusí sa človek trápiť obmedzovaním diétami.), Delená strava, neveľké množstvo naraz, pestrá strava.
Z prostriedkov, ktoré dobre pôsobia na tenké črevo je vhodná hlavne margaréta obyčajná Chrysanthemum parthenium, D3 v dávkovaní 3x6 kvapiek pred jedlom 1týždeň, potom týždeň prestávka a potom ešte jeden týždeň.
Ľudí s chorým tenkým črevom sa oddávajú neúmernému analyzovaniu a sú k sebe príliš kritickí. Trikrát si opakujeme: som aký som a mám sa rád.